Rakel Dink’in eşi Hrant Dink’e Veda Konuşması: Ülkenden Ayrılmadın Sevgilim

24 01 2007

Hrant Dink’in eşi Rakel Dink’in konuşmasının tam metni

‘Çutağıma eş olmak bana verildi. Bugün çok acılı ve onurlu olarak buradayım. Ben, çocuklarımı, ailem ve sizler çok acılıyız. Bu sessiz sevgi biraz olsun bize güç katıyor. Kederli bir sevinç yaşatıyor. İncil’den Yuhanna 15:13’te hiç kimsede, insanların dostları uğruna canını vermesinden daha büyük bir sevgi yoktur der. Sevgili dostlar, bugün bedenimin yarısını, sevgilimi, çocuklarımın babasını, sizin kardeşinizi uğurluyoruz. Sağdakine, soldakine, öndekine, arkadakine rahatsızlık saygısızlık vermeden, sloganlar pankartlar açmadan sessiz bir yürüyüş gerçekleştiriyoruz. Bugün sessizlik ile büyük bir ses yükselteceğiz. Bugün derinliklerin ışığa yükseldiği günün başlangıcıdır.

Yaşı kaç olursa olsun; 17 veya 27, katil kim olursa olsun, bir zamanlar bebek olduklarını biliyorum. Bir bebekten bir katil yaratan karanlığı sorgulamadan hiçbir şey yapılmaz kardeşlerim…

Kardeşlerim,

Onun doğruluğa olan sevgisi, şeffaflığa olan sevgisi, dostuna olan sevgisi onu buraya getirdi. Korkuya meydan okuyan sevgisi onu büyüttü. Diyorlar ki “O büyük bir adamdı.” Size sorarım:”O büyük mü doğdu?” Hayır! O da bizim gibi doğdu. O gökten değildi o da topraktandı. Bizim gibi çürüyen bir beden! Fakat yaşayan ruhu, yaptığı iş, kullandığı üslup gözlerindeki, yüreğindeki sevgi onu büyük yaptı. İnsan kendiliğinden büyük olmaz. İnsanı yaptıkları büyük yapar… Evet o büyük oldu, çünkü büyük düşündü, büyük söyledi. Bugün buraya gelerek hepiniz büyük düşündünüz. Sessizce büyük konuştunuz, siz de büyüksünüz. Bu günle kalmayın bu kadarla yetinmeyin.

O, bugün Türkiye’de milat yaptı sizler de mührü oldunuz. Onunla manşetler, onunla konuşmalar, yasaklar değişti. Onun için dokunulmazlar veya tabular yoktu. Kelamda dediği gibi yüreğinden taştı. Büyük bir bedel ödedi. Bedellerin ödendiği gelecekler Hrantları severek Hrantlara inanarak olur, nefretle, hakaretle, kanı kandan üstün tutarak olmaz. Bu yükseliş karşındakini kendin gibi görerek kendin gibi sayarak, kendin sayarak olur.

Hisusun yardımıyla yarattığı ev cennetinden ayırdılar. Göksel ve ebedi cennete kanat açtırdılar. Gözleri daha yorulmadan, bedeni daha yaşlanmadan, daha hasta olmadan, sevdiklerine doymadan kanat açtırdılar göksel cennete.

Biz de geleceğiz sevgilim. Biz de geleceğiz o eşsiz cennete. Oraya yalnız ve yalnız sevgi girer. İnsanların ve meleklerin dillerinden üstün olan, peygamberlikten üstün olan, bütün sırları bilmekten üstün olan, dağları yerinden oynatacak imandan üstün olan, varını yoğunu sadaka vermekten üstün olan bedenini yakılmaya teslim etmekten daha üstün olan yalnız ve yalnız sevgi girecek o cennete. Orada gerçek sevgi ile bir arada ebedince yaşayacağız. Kimseyi kıskanmayan sevgi, kimsenin malında gözü olmayan sevgi, kimseyi öldürmeyen sevgi, kimseyi aşağılamayan sevgi, kardeşini kendinden üstün tutan sevgi, kendi hakkından vazgeçen sevgi, kardeşinin hakkını arayan sevgi. Mesih’te bulunan sevgi. Ve bize dökülmüş olan sevgi.

Yaptıklarını, konuştuklarını kim unutabilir sevgilim? Hangi karanlık unutturabilir sevgilim? Olmuşları, olanları kim unutturabilir? Korku unutturabilir mi sevgilim? Yaşam mı? Zulüm mü? Dünyanın zevki sefası mı sevgilim? Yoksa ölüm mü unutturacak sevgilim? Hayır, hiçbir karanlık unutturamaz sevgilim.

Ben de sana yazdım aşk mektubunu sevgilim. Bana da ağır oldu bedeli sevgilim. Bunları yazabilmeyi Hisusa borçluyum sevgilim. Onun da hakkını ona verelim sevgilim. Herkesin hakkını herkese geri verelim sevgilim.

Sevdiklerinden ayrıldın, çocuklarından, torunlarından ayrıldın. Burada seni uğurlayanlardan ayrıldın, kucağımdan ayrıldın. Ülkenden ayrılmadın.

Reklamlar

İşlemler

Information

7 responses

25 01 2007
Anointed

İnsanların ve meleklerin diliyle konuşsam, ama sevgim olmasa, ses çıkaran bakırdan ya da çınlayan zilden farkım kalmaz.

Peygamberlikte bulunabilsem, bütün sırları bilsem, her bilgiye sahip olsam, dağları yerinden oynatacak kadar büyük imanım olsa, ama sevgim olmasa, bir hiçim.

Varımı yoğumu sadaka olarak dağıtsam, bedenimi yakılmak üzere teslim etsem, ama sevgim olmasa, bunun bana hiçbir yararı olmaz.

Sevgi sabırlıdır, sevgi şefkatlidir. Sevgi kıskanmaz, övünmez, böbürlenmez.

Sevgi kaba davranmaz, kendi çıkarını aramaz, kolay kolay öfkelenmez, kötülüğün hesabını tutmaz.

Sevgi haksızlığa sevinmez, gerçek olanla sevinir.

Sevgi her şeye katlanır, her şeye inanır, her şeyi umut eder, her şeye dayanır.

Sevgi asla son bulmaz.

1. Korintliler 13:1-8;

25 01 2007
M.Y

Bir saatdir mesajın yazılacağı yere bakıyorum ve yazabilecek bir şey bulamıyorum. Üzüntümü kendi tarzımda ifade ettiğim adresi vermekten başka. Hrantı tanımasamda şahsen , onu asla unutmayacağım. Ben bir türk asıllı vatandaş olarak, Hrant Dinke türklük adına yapılan insanlık dışı vahşetten utanıyorum.

Güzel özgür Güvercinlerin sonunun böyle olmayacağı bir türkiye umuduyla….

http://www.hrant-dink.com

9 02 2007
:)

Yak.1: 12 Ne mutlu denemeye dayanan kişiye! Denemeden başarıyla çıktığı zaman Rab’bin kendisini sevenlere vaat ettiği yaşam tacını alacaktır.

Yak.1: 13 Ayartılan kişi, “Tanrı beni ayartıyor” demesin. Çünkü Tanrı kötülükle ayartılmadığı gibi kendisi de kimseyi ayartmaz.

13 02 2007
nilüfer selimoglu

Selam, ölüye mektup yazılır mı? Ben yazıyorum. Günlerdir ne yazayım diye düşündüm. Evet! Ne yazayım? Doğruları yazdığı için öldürülen bir vatandas… Nur içinde yat Hrant.. Ve hasekisini babasını oğlunu torununu kardeşini gözünü kırpmadan öldüren Osmanlı’dan ne beklenir?

23 02 2007
duygu

hrant dink cinayeti bu ülkede olmaması gereken bir olaydı .çünkü hepimiz türküz ve hepimiz kardeşiz.hrant dink herzaman bu ülkede ırkçılık yapmamıştır ve ermenilerle türklerin kardeş olduğunu herzaman savunmuştur.nur içinde yat hrant dink.sen onurlu ve barışçıl bir yazardın bir türk evladıydın yada ermeniydin ama herzaman bizim kardeşimizdin hrant dink……..

4 05 2007
Salih

Bir uzun zamandı her şeyden geri çekilmeye kararliydim madem tüm direnişler çabalar yarı kalıyor madem hala namerdler bu ülkde hüküm sürüyor , hala ırkıcılık hala şovenizm hala başkasını çekememe, hala ezilen eziliyor işciler bayramlarında dövülüyor, hala işkenceler, kirli pazarlıklar, junta, kemalism ….
en iyisi kendi kabuguma gireyim demişken Dink vuruldu, barış için insanlık aşkı için yaşayan ve ölen sevgili Hrant Dink .. bir çogumuza hatırlattı devam edecksin yürüyeceksin insanlık bu acını onurla sırtlayıp taşıyacaksın, geri çekilme yok, yaygara yok, insanlık bu: aşk , özgürlük, kardeşlik ve bunlar için yaşıyorsan direniyorsan ve ölüyorsan acın ne kadar büyük olsa da onurun da o kadar büyüktür dersini hatırlattı…
özgür bir türkiye dileyeği

8 01 2008
www.hrant-dink.com

http://www.hrant-dink.com Hrant Dinkin anısına yapılmış küçük ama duygu dolu bir site.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: