Hrant Dink Kimdir?

Hrant DinkHrant Dink (15 Eylül 1954, Malatya), Ermeni asıllı Türkiye yurttaşı gazeteci.

Babası Malatya‘nın Gürün ilçesinde, annesi Gülvart ise Sivas‘ın Kangal ilçesinde doğup büyümüştür. Anne ve babası 1961 yılında İstanbul‘a taşınmalarının ardından boşanır. Hrant ve iki kardeşi ailenin bölünmesi ardından Gedikpaşa’daki Ermeni Yetimhanesi’ne yerleştirilirler. Bir yandan içinde yaşadıkları Türkiye toplumundan olabildiğince uzaklaşır, Ermenice konuşmadıkları zaman cezalandırılırken, bir yandan da yetimhaneden ayrıldıktan sonra kolaylıkla topluma uyum göstermesi için yetiştirilir.

Dink bu sırada Türkiye’de gelişmekte olan sol siyasetten etkilenir. İllegal Türkiye Komünist Partisi / Marksist-Leninist (TKP-ML TİKKO) çizgisinde siyaset yapmaya başlar. Yakalandığı durumda örgüt ile Ermeni cemaati ilişkilendirilmesin diye ismini mahkeme kanalı ile Fırat olarak değiştirir.

Liseyi bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde Zooloji eğitimi alır. Bir süre sonra yetimhanede birlikte büyüdükleri Rakel ile evlenir.

Kardeşleriyle birlikte açtıkları yayınevi, kırtasiye işini sürdürürken, eşi Rakel’le birlikte, kendileri gibi Anadolu’dan gelen kimsesiz ve yoksul çocukların yetiştiği Tuzla Ermeni Çocuk Kampı’nı yönetmeye başlar. Açılışından 21 yıl sonra kampa devlet el koyar. Denizli Piyade Alayı‘nda sekiz ay yaptığı askerliğinde, bütün arkadaşları çavuş olduğu halde çavuş yapılmaz ve askerliğini er olarak tamamlar.

Bazı cemaat gazetelerinde kitap eleştirileri ile başlayan yazı hayatı, basında çıkan yalan haberlere gönderdiği düzeltmeler ile duyulmaya başlar. Patrikhane’ye, ‘Ermeni toplumu çok kapalı yaşıyor, kendimizi iyi anlatırsak önyargılar kırılır’ diyerek bu amaçla Türkçe bir gazete çıkarmayı önerir. 5 Nisan 1996 tarihinde ilk sayısı yayınlanan Agos Gazetesi’nin kuruculuğunu, yayın yönetmenliğini ve başyazarlığını üstlenir. Agos dışında Zaman Gazetesi‘nde yazar. Yazılarında Türkiye’deki her etnik toplumun ortak ve barış içerisinde yaşaması gerektiğinin altını çizen Dink, aynı zamanda Ermeni cemaatinin patrikhane dışında sivil bir merkezi olması gerektiğini söyler. Ermeni Diasporasına 1915 olayları için soykırım kelimesini içermeyen daha yumuşak muhalefet yürütmeleri çağrısında bulunan Dink, Ekim 2005’te “Türklüğe hakaret”ten 6 ay hapis cezası aldı.

19 Ocak 2007’de Şişli Halaskargazi caddesi üzerindeki Agos Gazetesi‘nin çıkışında, 14.54’de yakın mesafeden yapılan 3 el silah atışıyla öldürüldü.

Hrant Dink cinayetini izleyen saatlerde, cinayete tepki duyan yurttaşların başlattığı Taksim’den Agos Gazetesi’ne doğru yürüyüş kendiliğinden kitle gösterisine dönüştü. Agos gazetesinin önünde on bin kişiyi bulan topluluk, Agos Gazetesiyle ve Ermeni cemaatiyle dayanışma duygularını “Hepimiz Hrant’ız”, “Hepimiz Ermeni’yiz” sloganlarıyla ifade ediyordu.

Katil zanlısı olarak, 17 yaşındaki Ogün Samast adlı bir kişi, güvenlik kameralarından elde edilen görüntülerin yayınlanmasından sonra, zanlının babası tarafından polise ihbar edilerek, Samsun otogarında sivil giyimli jandarma ve polis ekipleri tarafından yakalandı.

Hrant Dink, Türkiye’de 1909 yılından bu yana, suikast sonucu öldürülen 62. gazeteci oldu.

Hrant Dink’in cenazesi, 23 Ocak 2007 Salı günü Agos Gazetesi ve Meryem Ana Kilisesi‘ndeki törenlerin ardından Balıklı Ermeni Mezarlığı’nda toprağa verildi. Cenaze törenine toplumun her kesiminden katılanların 120 bin ile 200 bin kişi arasında olduğu tahmin edilen bir kalabalık katıldı.

Ermeni diasporasının önde gelen isimlerinden Isabelle Kortian “Türklerin Dink’i kucaklaması bizde ‘deprem etkisi’ yaptı!” dedi.

Reklamlar

7 responses

21 01 2007
Cevdet Rende

Türkiye değerli bir insanını kaybetti. Ben de onun düşünce ve inançlarına katılıyorum. Yalnız ondan farkım şu, “o cesurdu ben ise korktım.Halkları için mücadele verenler yolun sonunu baştan bilirler. İmam Hüseyin, Irak’ta iken geri Medine’ye dönseydi öldürülmeyebilirdi. O bilerek doğru bildiği yoldu ölüme doğru yürüdü.
Hrant Dink’in ailesi, cemaati ve onu seven bütün insanların başı sağ olsun diyor, hepinizi sevgiyle kucaklıyorum.
Tek isteyim, daha önce öldürülen aydınlar gibi, onun kanı yerde kalmasın. Yetkililer kendi kendilerine şunu düşünsünler: “Biz nerede hata yaptık?”

21 01 2007
Utku Keskin

Çok acı ama bazen güvercinler de zarar görebiliyor, genellikle küçük çocuklar güvercinleri bilinçsiz bir şekilde yakalayıp satıyorlar, belki parası cazip geliyor, belki debaşka nedenler var. Aslında ne güvercinin suçu var nede çocukların; bütün suç kuşçularda ama ne fayda çocuk güvercine ne olduğunu bilmez, kuşçu ise amaçlar uğruna kuşu ve kuşları kafesine doldurur…

21 01 2007
Nuran Kalkan

Bu kursunlar ölümüne yasamayi sevene ve bir o kadar da hakedenlere hep.Yüregim inanmakta zorlaniyor, aklim kabullenmekte.Isyanim caresizligimize, suskunlugumuza, sahiplenmememize.Ayni umudu senle paylasmanin,ayni yolun yolcusu olmanin, birbirimizi tanimasak ta ayni yürek atislarina sahip olmanin coskusu yetmiyor.Seni yasattigim müddetce, mücadeleni sürdürdügüm müddetce kendimi senle hissedip, kendimi sana affettirebilirim sanirim.Sen aslinda bir güvercinin ürkekliginde degil masumlugumda, temizligindeydin.Kartal yüregin, sahin gözlerin ve güvercin kanadiyla bizlerleydin.Öyle olmayada devam edeceksin.Biliyorumki umudun savascilarida güvercinler gibi kursunlarla bitmeyecek.Sen simdi gökyüzünde salina dur “güvercin ürkekligiyle”.Bir gün bütün güvercinler tamamiyla özgürlesecek….

28 01 2007
BAWER

sen ölmedin hrant abii. biz kardeşliğe wurulan bu lanet darbeyle yıkılmayız.YAŞASIN HALKLARIN KARDEŞLİĞİ.. bu ülke güwercinleride wurur hrant abi seninde wurdu bizide wursun ama yinede biz yılmıyacaz herzaman we heryerde faşizme karşı omuz omuzayızz..

4 02 2007
Utku Keskin

Adımı kullanarak saçma sapan yourm yazan kişi kim bilmiyorum ama ben değilim. İsim benzerliği olduğunu sanmıyorum.

5 02 2007
Utku Keskin

arkadaşım manyakmısın nesin ben neden senin adını kullanıyım veya seni nerden tanıyım da bunu yazayım biraz mantık sahibi olmaya davet ediyorum.Tabi makulse?

3 03 2007
Utku Keskin

Tamam o zaman ölen adama saygın olsun da
Dalga geçme
Arkadaşın da değilim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: